28
02.2023

Mieszkanie jako przedmiot inwestycji

Mieszkanie jako przedmiot inwestycji

Mieszkanie kupić można nie tylko po to, żeby się do niego wprowadzić. Stanowić może ono również przedmiot inwestycji i lokatę kapitału. Aby zakup mieszkania w takim celu okazał się opłacalny, trzeba jednak dobrze go przemyśleć.

W przypadku inwestowania w lokale mieszkaniowe przeznaczone pod wynajem długoterminowy roczną stopę zwrotu szacuje się zwykle na 6-8 proc. Taka forma zarabiania na mieszkaniu zapewnia stabilny dochód i nie pochłania zbyt wiele czasu ani uwagi. W miejscowościach przyciągających dużą liczbę turystów alternatywą jest wynajem krótkoterminowy. W tym przypadku zysk może być wyższy, nie będzie jednak tak pewny i stabilny. Do tego nieruchomość wymagać będzie ciągłej obsługi, a jej wyposażenie zużyje się szybciej.

Lokalizacja mieszkania

Niezależnie od tego, na jaką formę najmu się zdecydujemy, kluczową rolę odegra to, w jakim miejscu znajduje się nasza nieruchomość. Czy mieszkanie jest w centrum? A jeżeli nie, to czy w pobliżu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, sklepy i inne obiekty niezbędne do zaspokajania codziennych potrzeb? Jeśli mieszkanie zlokalizowane jest na obrzeżach miasta, to czy okolica jest atrakcyjna wizualnie i pełna zieleni? Przykładem nowego osiedla w Szczecinie, w przypadku którego chętnych do wynajęcia mieszkania zabraknąć nie powinno, jest osiedle Dąbrówki.

Mieszkania od dewelopera

Zakup nieruchomości na osiedlu takim, jak wskazane powyżej, ma też tę zaletę, że chodzi tu o mieszkanie z rynku pierwotnego. Fakt, na rynku wtórnym zdołamy znaleźć mieszkanie tańsze. Jeżeli jednak myślimy perspektywicznie o naszej inwestycji, to lokal kupiony od dewelopera na pewno uznamy za korzystniejszą opcję. Dlaczego? Po pierwsze, ze względu na energooszczędność i nowoczesne materiały będzie on tańszy w utrzymaniu. Po drugie, zarówno samo mieszkanie, jak i jego otoczenie, spełniać będzie współczesne standardy, których oczekują dziś najemcy.

« powrót
GRAZ DEWELOPER
facebook Copyright GRAZ DEWELOPER 2023
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij