24
08.2022

Jak wybrać rozkład mieszkania?

Jak wybrać rozkład mieszkania?

Jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze mieszkania jest metraż. Wielkość lokum powinna iść jednak w parze z funkcjonalnym układem pomieszczeń. W wielu przypadkach to rozkład własnego „M” ma większe znaczenie niż liczba pokoi. Dzieje się tak dlatego, że nawet duże mieszkanie może okazać się niepraktyczne, jeżeli jego układ nie będzie odpowiadał potrzebom domowników. Jaki w takim razie układ wybrać i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości?

Dobry rozkład mieszkania – czyli jaki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie jest mieszkanie z funkcjonalnym układem pomieszczeń. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji domowników. Funkcjonalny rozkład mieszkania to zatem taki, który odpowiada ich potrzebom. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które istotnie wpływają na wygodę użytkowania nieruchomości. Oto najważniejsze z nich!

Podział mieszkania na strefy

Pierwsza zasada dotyczy podzielenia przestrzeni na strefę dzienną i nocną. Część dzienna to kuchnia i salon. W najlepszym układzie te pomieszczenia albo ze sobą sąsiadują, albo są połączone. W nowych mieszkaniach częściej spotyka się opcję numer dwa. Taki układ ma i zalety, i wady. Niemniej w przypadku mieszkania o małym metrażu takie rozwiązanie sprawdza się lepiej, aniżeli przeznaczenie niezależnego pomieszczenia na oddzielną kuchnię. Przestrzeń dzienna pozostaje otwarta i zwykle nie jest w żaden sposób odgrodzona od korytarza. Strefę nocną z kolei wyznaczają zamknięte sypialnie rodziców oraz dzieci. Najlepiej, by łączyła je łazienka.

Usytuowanie względem stron świata

O funkcjonalności rozkładu mieszkania decyduje również usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Przykładowo strefa dzienna powinna się znajdować od strony południowo-zachodniej. Z kolei za najbardziej praktyczne usytuowanie sypialni uznaje się lokację we wschodniej części nieruchomości. Od strony północnej może się za to znajdować łazienka lub garderoba. Taki rozkład zapewnia optymalny dostęp do naturalnego światła w pomieszczeniach, w których jest najbardziej potrzebne.

« powrót
GRAZ DEWELOPER
facebook Copyright GRAZ DEWELOPER 2024
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij