Czy warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze? Wady i zalety
W Twojej wymarzonej lokalizacji zostało już tylko mieszkanie na ostatnim piętrze? A może masz do wyboru różne opcje i zastanawiasz się, czy warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze? Wady i zalety tego rozwiązania znajdziesz w dzisiejszym artykule – przeczytaj go, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji co do znalezienia satysfakcjonującego miejsca do życia przez długie lata. Zapraszamy!
Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety
Czytając ten artykuł, warto mieć na uwadze, że nie ma lokalizacji idealnych. Po pierwsze w każdej można znaleźć jakieś wady. Po drugie bardzo dużo zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Tak jak napisaliśmy w artykule poświęconym plusom i minusom mieszkania na parterze, dla seniora, osoby z niepełnosprawnością lub rodziny z małym dzieckiem mieszkanie na poziomie zerowym może być świetne, ale dla kogoś uwielbiającego widok rozciągającej się wolnej przestrzeni za oknem już nie. Zastanów się zatem, czego oczekujesz od miejsca do życia, a znacznie ułatwi Ci to poszukiwania.
Mieszkanie na ostatnim piętrze – zalety
Wśród największych zalet mieszkania na ostatnim piętrze znajduje się wspaniały widok z okna. W zależności od wysokości budynku (liczby pięter) i jego lokalizacji można oglądać miasto, tereny zielone, zbiornik wodny, niebo. To ostatnie pozostaje do dyspozycji nawet w mieszkaniach na ostatnim piętrze znajdujących się w budynku ustawionym na przeciwko innego budynku. Widok wolnej przestrzeni odpręża, uspokaja, a czasem może być źródłem natchnienia.
Kolejną istotną zaletą mieszkania na ostatnim piętrze są cisza i spokój. Najwyżej położone mieszkanie sąsiaduje jedynie z lokalami po bokach – wyżej nikt nie mieszka, więc nie zachodzi obawa o głośne chodzenie, oglądanie telewizji, imprezowanie. Jest to również korzyść większej prywatności względem innych pięter.
Warto też zauważyć, że brak lokalu powyżej oznacza… brak ryzyka zalania przez sąsiada. Awarie instalacji sanitarnych czy pralek, a także niedokręcanie kranów bywają zmorą mieszkańców bloków – zawsze trzeba się z nimi liczyć i warto ubezpieczyć się na ich okoliczność. Chyba że posiada się mieszkanie na ostatnim piętrze, wówczas niebezpieczeństwo zalania przez sąsiada spada do zera.
Niedocenianą zaletą mieszkania na ostatnim piętrze jest potencjalna wygoda w przypadku awarii windy. Może się to wydawać zaskakujące, ale kiedy w jednej klatce schodowej dochodzi do awarii, opłaca się mieszkać na ostatnim piętrze. Chociaż nie dotyczy to wszystkich budynków, w tych posiadających poddasze, np. z suszarnią, istnieją przejścia pomiędzy klatkami schodowymi. Wystarczy więc wjechać sąsiednią windą i przejść przez poddasze.
Dodatkowe zalety mieszkania na ostatnim piętrze to: duża ilość światła dziennego, wpadającego przez okna wychodzące na otwartą przestrzeń, większe bezpieczeństwo – do górnych mieszkań rzadziej są włamania, ponieważ trudniej się do nich dostać – a także łatwość w utrzymaniu piętra w czystości, jako że na ostatnim piętrze pojawiają się tylko jego mieszkańcy, podczas gdy przez parter przechodzą wszyscy lokatorzy bloku.
Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady
Choć może być wspaniałe, mieszkanie na ostatnim piętrze ma także wady. Należą do nich chociażby brak windy lub problem w przypadku jej awarii. Zwłaszcza w blokach starej daty, liczących cztery piętra, może nie być windy, co jest minusem dla osób starszych, rodziców małego dziecka jeżdżącego w wózku, osób z niepełnosprawnością. Z kolei jeśli winda jest, ale nastąpi jej awaria, w bloku zaś nie ma łączonego poddasza, ponownie pojawia się problem pokonania kilku kondygnacji schodów.
Wadą mieszkania na ostatnim piętrze w bloku starego typu może być wadliwa izolacja – zarówno termiczna, jak i przeciwwilgociowa. W efekcie lokatorzy mogą marznąć zimą i przegrzewać się latem bądź też doświadczać zalewania ścian przez nieszczelny dach za każdym razem, gdy pada intensywny deszcz. Wadliwa izolacja termiczna oznacza też wyższe rachunki za ogrzewanie.
Należy także mieć na uwadze, że mieszkanie na ostatnim piętrze ma wadę w postaci zwiększonego niebezpieczeństwa w przypadku pożaru. Dotyczy to oczywiście wszystkich mieszkań położonych wysoko, z których wyskoczenie przez okno w razie wybuchu pożaru nie jest możliwe.
Dodatkowe wady mieszkania na ostatnim piętrze, związane głównie z wadliwym budynkiem starego typu, to zwiększony hałas, wynikający po pierwsze z wiatru, po drugie z pracy windy, a także pogorszone ciśnienie wody, spotykane w starym budownictwie.

Czy warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze w nowym budownictwie?
Jeżeli masz ochotę kupić mieszkanie na ostatnim piętrze, ale obawiasz się wad, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Otóż istnieje możliwość zminimalizowania wad i cieszenia się zaletami mieszkania na ostatnim piętrze. Jest nią: zakup mieszkania na ostatnim piętrze w nowym budownictwie, np. w bloku lub apartamentowcu od dewelopera. Nowe budownictwo eliminuje wady takie jak brak windy, wadliwa izolacja termiczna, wadliwa izolacja przeciwwilgociowa, gorsze ciśnienie wody względem lokali położonych niżej, a także zwiększony hałas z zewnątrz (wiatr, ruch drogowy) i wewnątrz budynku (winda, ludzie).
Mało tego! Mieszkanie na ostatnim piętrze w nowym budownictwie może wręcz zmniejszać rachunki za ogrzewanie. Nowoczesna szczelna izolacja termiczna sprawia, że ciepło z mieszkań poniżej naturalnie się unosi, ale nie ucieka, więc górny lokal niejako zyskuje dzięki ogrzewaniu wszystkich dolnych sąsiadów.
A zatem: czy warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze? W nowym budownictwie – jak najbardziej! Zachęcamy do obejrzenia wolnych mieszkań na Osiedlu Dąbrówki (Szczecin, Stołczyn). Sprawdź, który apartament na najwyższym piętrze jest jeszcze dostępny, i skontaktuj się z nami.