11
01.2022

Jakie są opłaty i podatki przy kupnie nieruchomości?

Jakie są opłaty i podatki przy kupnie nieruchomości?

Zakup nieruchomości to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Cena domu lub mieszkania to jednak niejedyna należność, która obciąża budżet kupujących. Do niej należy doliczyć jeszcze dodatkowe opłaty. Inwestorzy muszą liczyć się z tym, że ich obowiązkiem jest też opłacenie podatków oraz uiszczenie opłat na rzecz odpowiednich instytucji. Ile wynoszą koszty dodatkowe obciążające budżet tych, którzy decydują się na zakup nieruchomości? O tym, jakie należności należy uregulować przy kupnie domu lub mieszkania oraz z jak wysokimi wydatkami się to wiąże, piszemy poniżej.

Z jakimi dodatkowymi opłatami trzeba się liczyć przy zakupie nieruchomości?

Oprócz ceny nieruchomości przy jej zakupie należy uwzględnić konieczność opłaty podatków. Wysokość należności podatkowych zależy od tego, od kogo kupuje się mieszkanie lub dom. W przypadku oferowanych przez naszą firmę domów i mieszkań deweloperskich w Szczecinie kupujący zobowiązany jest do opłaty podatku VAT. Na wysokość podatku VAT wpływa metraż nieruchomości. Mieszkania, których powierzchnia nie przekracza 150 m2 oraz domy o powierzchni mniejszej niż 300 m2, objęte są 8% podatkiem. Kiedy metraż mieszkań i domów jest większy od wskazanych wartości, wówczas stawka podatku wzrasta do 23%. Osoby, które nabywają nieruchomość z rynku wtórnego, zobowiązane są natomiast do opłaty podatku od kupna mieszkania.

Wysokość podatku PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych) wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Poza podatkami inwestor jest też zobowiązany do opłaty taksy notarialnej. Jej wysokość również jest uzależniona od wartości nieruchomości i może się wahać od 100 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Na rzecz notariusza należy uregulować też opłaty dotyczące odpisu aktu notarialnego, założenia księgi wieczystej oraz zobowiązań sądowych w wysokości 200 zł. Dodatkowych opłat muszą być świadomi także ci, którzy korzystają z pomocy biur nieruchomości lub kupują nieruchomość na kredyt. W przypadku kredytobiorców należności dotyczą:

  • opłat przy kompletowaniu dokumentacji,
  • wyceny nieruchomości,
  • prowizji na udzielenie kredytu,
  • ubezpieczenia nieruchomości.
« powrót
GRAZ DEWELOPER
facebook Copyright GRAZ DEWELOPER 2023
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij