14
09.2022

Jakie mieszkanie sprawdzi się dla dużej rodziny?

Jakie mieszkanie sprawdzi się dla dużej rodziny?

Metraż jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy zakupie mieszkania. Nie jest łatwo oszacować, jaki zadowoli wszystkich. Każdy potrzebuje przestrzeni, dlatego najlepszym rozwiązaniem wydawałby się zakup mieszkania z liczbą pokojów odpowiadającą liczbie domowników. Niestety, większość nie może sobie pozwolić na taką inwestycję. Nie zawsze da się też przewidzieć, o ile osób powiększy się rodzina. Jakie w takim razie mieszkanie wybrać i jak oszacować jego metraż z myślą o dużej rodzinie?

Duża rodzina równa się duże mieszkanie?

Plany na przyszłość odgrywają kluczową rolę przy szacowaniu metrażu mieszkania. Z pewnością para, która planuje dzieci, nie zdecyduje się na kawalerkę. Mimo wszystko nie musi też dopasowywać liczby pokojów do liczby przyszłych domowników. Okazuje się, że to nie liczba niezależnych pomieszczeń jest najważniejsza, ale funkcjonalny układ mieszkania. Podstawowa zasada jest taka, by wybierać nieruchomości, w których uda się znaleźć przestrzeń dla każdego, a ponadto dostosować zakup do swoich możliwości finansowych.  

W przypadku rodziny 2+1 wystarczające może być mieszkanie dwupokojowe. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że rodzice muszą zrezygnować z oddzielnej sypialni na rzecz pokoju dla dziecka. Trudno się dziwić, by taka opcja jawiła się jako najatrakcyjniejsza. Większy komfort zapewni więc mieszkanie z trzema niezależnymi pokojami. Wówczas zarówno dziecko, jak i rodzice mają sypialnie do swojej dyspozycji. Wspólna część dzienna nie będzie więc pełnić funkcji dodatkowej przestrzeni do spania. Mieszkania w takim układzie najczęściej mają około 50-55 metrów.

Rodzinom z dwójką dzieci wygodę zapewnią mieszkania 60 metrów i więcej. W ich przypadku nie trzeba się decydować od razu na mieszkanie czteropokojowe. Dobrze może się sprawdzić to z trzema niezależnymi pokojami. W takim układzie dzieci mogą mieć dzieloną sypialnię lub też rodzice mogą wygospodarować dla siebie miejsce w salonie. Dla rodzin z trójką dzieci wybór mieszkania z dodatkowym pomieszczeniem będzie już nieunikniony. Większa rodzina oznacza zatem konieczność zakupu większego mieszkania. Niemniej wciąż to układ i sama aranżacja decydują o jego funkcjonalności.

« powrót
GRAZ DEWELOPER
facebook Copyright GRAZ DEWELOPER 2023
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij