21
12.2021

Jakie dokumenty należy sprawdzić kupując nieruchomość?

Jakie dokumenty należy sprawdzić kupując nieruchomość?

Kupno mieszkania lub domu to inwestycja na lata. Podejmując się zakupu, warto dokładnie przeanalizować argumenty za i przeciw oraz sprawdzić stan prawny nieruchomości. Dzięki weryfikacji stanu prawnego można uniknąć wielu oszustw, które często wychodzą na jaw dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach od podpisania umowy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie dokumenty w związku z tym przejrzeć oraz gdzie ich szukać. W dalszej części artykułu postaramy się rozwiać te wątpliwości. Wskazujemy, jakie dokumenty powinny zostać poddane weryfikacji, by zakup nie okazał się rozczarowaniem dla nowego właściciela.

Jakie dokumenty poddać weryfikacji przed zakupem nieruchomości?

Przed zakupem nieruchomości powinno się przejrzeć księgę wieczystą. Obecnie dostęp do niej może mieć każdy. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową i wpisać numer księgi wieczystej danego lokalu. W księdze wieczystej można sprawdzić informacje dotyczące podstawy własności, danych właściciela czy też roszczeń osób trzecich i ograniczeń praw rzeczowych w zakresie użytkowania nieruchomości. Można się dowiedzieć także, czy nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera należy również zweryfikować jego wiarygodność. Mieszkania na sprzedaż w Szczecinie oferuje m.in. nasza firma deweloperska Graz Deweloper, która na życzenie klienta udostępnia wszelkie dokumenty potwierdzające taką wiarygodność.

Z kolei w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego poza księgą wieczystą warto sprawdzić wyciąg aktualnych opłat administracyjnych oraz stan finansowy wspólnoty. Takich informacji może udzielić spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Równie istotna jest też weryfikacja stanu zameldowania. Takie świadczenie na życzenie kupującego powinien dostarczyć właściciel nieruchomości. Stan zameldowania można też sprawdzić samodzielnie, udając się np. do właściwego urzędu miasta. Dla pewności, że spokoju w okolicy nieruchomości nie zaburzą np. planowane remonty lub przebudowy dróg, warto też przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego, który znaleźć można na stronach internetowych urzędów miast.

« powrót
GRAZ DEWELOPER
facebook Copyright GRAZ DEWELOPER 2024
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij