30
04.2023

Jak wygląda procedura odbioru mieszkania od dewelopera?

Jak wygląda procedura odbioru mieszkania od dewelopera?

Zainteresowanie mieszkaniami na rynku pierwotnym w Szczecinie stale rośnie. Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, przyszli mieszkańcy przechodzą najpierw przez procedurę odbioru nieruchomości. Dopiero razem z akceptacją właściwości przekazywanego lokalu, na nabywcę przenoszone są prawa własności mieszkania. Jest to moment, w którym nabywca sprawdza, czy przekazywany do użytku lokal spełnia wszystkie ustalenia z umowy oraz normy budowlane.  Przygotowując się do odbioru mieszkania, warto przejrzeć dokładnie umowę i informacje o standardzie, który deweloper zagwarantował.

Co sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy sprawdzić odbierając lokal od dewelopera są ściany i tynki. Należy upewnić się, czy nie ma żadnych pęknięć, np. w narożnikach, przy parapetach, włącznikach świateł oraz w okolicy okien i drzwi. Następnie należy sprawdzić piony i poziomy, czyli równość ścian oraz podłogi. Niedoskonałości, które często powstają podczas budowy to m.in. rysy na szybach okiennych i ramach drzwi, podwinięcia uszczelek, spadki posadzki balkonowej oraz ubytki fug. Warto sprawdzić też odległość grzejnika od parapetu, wysokość progu wejściowego, a także, czy nie powstały spękania na wylewce. Warto pamiętać też o sprawdzeniu instalacji elektrycznej i cieplej, wentylacji oraz liczników.

Kto uczestniczy w odbiorze mieszkania?

W odbiorze mieszkania z rynku pierwotnego w Szczecinie uczestniczą obie strony umowy, czyli deweloper i nabywca nieruchomości, bądź jego pełnomocnik. Poważne zakrzywienia ścian, czy pęknięcia można zauważyć na pierwszy rzut oka, jednak zdarza się, że pewne niedokładności w wykończeniu lokalu są trudne do wychwycenia przez osobę, która nie ma doświadczenia w odbiorze mieszkań. Z tego powodu warto skorzystać z usług specjalisty, który będzie towarzyszyć w całej procedurze.

« powrót
GRAZ DEWELOPER
facebook Copyright GRAZ DEWELOPER 2024
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij